"Kobiety niezapomniane" w Katowicach PDF Drukuj Email
Na polskim rynku wydawniczym pojawiła się niezwykła książka – „Kobiety Niezapomniane”.

41 cenionych dziennikarek napisało do niej eseje – każda z nich wybrała jedną wybitną Polkę i opisała jej historię, pokazując często nieznane fakty z życia. Eseje zostały bogato zilustrowane zdjęciami, dzięki czemu książka jest nie tylko fascynującą lekturą, ale także albumem, który ogląda się z zainteresowaniem.

Z inicjatywą wydania książki wystąpiła  Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania Elżbieta Radziszewska, która do współpracy zaprosiła Sekcję Polską Europejskiej  Unii Kobiet. „Kobiety Niezapomniane” to nie tylko książka napisana przez kobiety – to także pozycja, w której wydanie zaangażowały się instytucje służące kobietom. Całkowity dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na organizację szkoleń dla kobiet wracających do pracy po urlopach macierzyńskich.

Wspomniane w tytule książki kobiety niezapomniane to 41 nieżyjących Polek, które w szczególny sposób zapisały się na kartach historii. Unikalna wartość tego dzieła polega m.in. na tym, że oprócz znanych i powszechnie cenionych Polek, takich jak: Maria Skłodowska-Curie, Halina Poświatowska czy Helena Modrzejewska, znalazły się w nim również kobiety mniej znane szerokiej opinii publicznej. Historie ich życia i dokonań są nierzadko równie znakomite, dlatego zostały zaliczone do grona wybitnych kobiet, o których nie można zapomnieć.

Autorkami książki jest 41 znanych dziennikarek prasy, radia i telewizji, kobiet ciekawych, wpływowych, reprezentujących większość polskich gazet, stacji radiowych i telewizyjnych. Każda z autorek sama wybrała bohaterkę, której losy przedstawiła w książce. Królowa, polityk, naukowiec, wynalazczyni, matka – przykładów z historii znajdzie się wiele, a ich działalność powinna inspirować współczesne kobiety, a  także być wzorem ich życiowej postawy.

„Celem publikacji było pokazanie kobiet, których działalność może być powodem do dumy dla nas wszystkich. Ta książka jest bardzo ważnym wkładem w upowszechnienie przeszłych i współczesnych osiągnięć naszych wybitnych rodaczek. Pokazuje bowiem, że historia naszego kraju to także – często niedoceniany – wielki wkład kobiet” – mówi przewodnicząca Sekcji Polskiej Europejskiej Unii Kobiet –Barbara Bielicka-Malinowska. Warto też wspomnieć o tym, że wielkim walorem książki są unikalne  fotografie autorek esejów, które wykonała Janina Nasierowska.

Publikacja książki „Kobiety Niezapomniane” to projekt pro publico bono, który jednak nie mógłby się odbyć bez wsparcia ze strony Sponsorów. Pomocy finansowej, niezbędnej w trakcie prac nad książką, udzielili: Bank Zachodni WBK, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Rossmann Polska, Telekomunikacja Polska S.A., PKN Orlen S.A., Lea Futur Laboratorium Kosmetyki, Point of View Communications Consultancy, Procter & Gamble.


14 października 2010 r. odbyła się w „Arkadach Kubickiego” na Zamku Królewskim w Warszawie uroczysta promocja książki. Uczestniczyła w niej Pani Prezydentowa RP Anna Komorowska i Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego  Traktowania Minister Elżbieta Radziszewska, a także  licznie przybyli goście, wśród nich przedstawiciele polityki, nauki i kultury. Były również obecne autorki  esejów oraz członkinie Sekcji Polskiej Europejskiej Unii z Oddziałów w Warszawie , Toruniu i Gdańsku. Obszerne relacje z tego spotkania były przedstawione w krajowych środkach masowego przekazu.

Obecnie pragniemy zorganizować promocję "Kobiet niezapomnianych" na Śląsku, zwłaszcza, iż jedną z bohaterek książki jest niezapomniana Krystyna Bochenek. Europejska Unia Kobiet oraz sztab Krystyn Polskich zaprasza na promocję książki 13 marca 2011 r. o godzinie 12.00 w trakcie Ogólnopolskiego Zjazdu Krystyn Polskich w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Sali Sejmowej. Wśród gości będzie Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek oraz parlamentarzyści europejscy i polscy. Gospodarzem tego spotkania będzie Marszałek Województwa Śląskiego,  Adam Matusiewicz.

W imieniu Sekcji Polskiej  Europejskiej Unii Kobiet obowiązki organizacyjne pełnić będzie członkini Zarządu  Głównego Jolanta Rychlik-Nawrat  (Tel. 660 07 87 56). Sztab Krystyn Polskich reprezentować będzie Dyrektor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego Krystyna Szaraniec.

Jolanta Rychlik-Nawrat